Czy zdrowe śniadanie naprawdę ma znaczenie?

„Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Znasz to powiedzenie? Zapewne tak. Realizujesz je w życiu? Zapewne nie. Czy pamiętasz z dzieciństwa, jak Twoja mama powtarzała: „Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia”. To nie jest „śpiewka” żon i mam; jedzenie zdrowego śniadania odgrywa zasadniczą rolę w prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Gdy jesz właściwe potrawy na śniadanie, uruchamiasz swój metabolizm i dostarczasz organizmowi porcję stopniowo uwalnianej energii, co utrzymuje Cię w ruchu przez cały poranek i przedpołudnie. Co więcej, odpowiednio skomponowane śniadanie pomoże Ci lepiej kontrolować apetyt w trakcie dnia – świetna wiadomość dla osób na diecie.

Śniadanie i metabolizm

Metabolizm to ogół procesów fizycznych i chemicznych, które wytwarzają i spożytkowują energię w organizmie. Jego funkcją jest przemiana spożywanego przez nas jedzenia w energię. W czasie snu tempo metabolizmu spada, ponieważ nie dostarczamy organizmowi pożywienia, a zapotrzebowanie energetyczne dotyczy tylko podtrzymania życiowych funkcji organów. Zatem wyobraź sobie, że jeśli nie jesz śniadania, Twój metabolizm pozostaje na wolniejszym biegu. Bez nowej dostawy pożywienia nie zapewni Ci energii na nowy dzień.

Śniadanie i poziom energii

Jeśli zaczniesz dzień bez dostarczenia organizmowi paliwa pochodzącego z odpowiedniego pożywienia, zapewne poczujesz gwałtowny spadek formy jeszcze przed południem i sięgniesz po jakąś szybką przekąskę, by dodać sobie energii. Niezdrowe przekąski często zawierają dużo cukru i tłuszczu, a zupełnie brakuje im odpowiedniego białka. Powodują błyskawiczny wzrost poziomu cukru we krwi, a potem dramatyczny jego spadek, co oznacza, że nie zaspokoisz głodu na dłużej niż godzinę. Tymczasem jedząc zdrowe, prawidłowo skomponowane śniadanie, dostarczające organizmowi białek z dobrego źródła i węglowodanów złożonych, możesz utrzymać energię na stabilnym poziomie.

Śniadanie i utrata zbędnych kilogramów

Sądzisz, że szybciej stracisz na wadze, pomijając śniadanie? Zastanów się jeszcze raz. W rzeczywistości takie zachowanie zmniejszy skuteczność Twoich wysiłków zmierzających do utraty wagi, bo spowolni tempo metabolizmu, stanowiącego siłę napędową procesu chudnięcia. Zadbaj o to, by Twoje śniadanie było prawidłowo skomponowane – musi zawierać białka i węglowodany złożone w odpowiednich proporcjach. Szczególnie ważne jest białko, ponieważ pomoże Ci zachować uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu staje się mniej prawdopodobne, że już koło południa sięgniesz po niezdrową przekąskę.

Chcesz skorzystać z pomysłów na zdrowe śniadanie?

Jedz takie potrawy, jak pełnoziarniste muesli z orzechami, świeżymi owocami i niskotłuszczowym jogurtem; pełnoziarnisty tost z jajkiem i plasterkiem pomidora lub płatki owsiane na chudym mleku z orzechami, pestkami i owocami. Uważaj na płatki śniadaniowe, bo mogą zawierać dużo cukru, tłuszczu i soli.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*