Działanie plastrów hormonalnych

Kobiety, które zdecydowały się na terapię hormonalną, są przekonane o jej wysokiej skuteczności i niskiej szkodliwości. Wiedzą, iż regularne przyjmowanie hormonów, zaleconych wcześniej przez lekarza, może zapobiec wielu objawom menopauzalnym jak i wpłynąć ogólnie na polepszenie jakości ich życia. Przyjmując hormony, polepszamy nasze samopoczucie. Inne zauważalne zmiany to również poprawa stanu włosów i paznokci. Poza tym zwalczanie trądziku hormonalnie jest o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze, niż w przypadku stosowania tradycyjnych metod.

Panie mogą przyjmować hormony w różnej postaci: doustnej, dopochwowej, jako implanty lub iniekcje, a także w postaci podskórnej i przezskórnej. Do tej ostatniej kategorii zaliczane są plastry hormonalne. Obecnie panie w różnym wieku i stadium dojrzałości płciowej zdecydowanie częściej wybierają tą postać terapii. Przemawia za tym wiele pozytywnych aspektów. Zanim jednak je omówimy, krótko opowiemy, czym są plastry hormonalne (antykoncepcyjne) i jak należy je stosować.

Plastry hormonalne to alternatywa dla formy doustnej, czyli dla tabletek. Ich działanie jest dość proste. Plastry powodują uwalnianie przez skórę bezpośrednio do krwiobiegu stałej ilości estrogenu i progestagenu. Lekarze zalecają by stosować plastry raz na 7 dni, co wzmacnia i potęguje ich pozytywne działanie.  Dodatkowe zalecenia to takie, by plastry naklejać na zdrową skórę. Najlepsze miejsca do ich umieszczenia to: ramiona, plecy, pośladki, okolice bikini. Plastry należy naklejać na czystą i osuszoną skórę. Poza tym należy pamiętać, by za każdym razem umieszczać je w innym miejscu.

Główną zaletą plastrów jest wygoda w ich przyjmowaniu.  Ogranicza się ono do naklejenie plastra raz na tydzień (dla porównania – tabletki czy iniekcje wymagają o wiele częstszego podawania i nie należy o nich zapominać). Po drugie, jest to dość dyskretna forma terapii hormonalnej. Plastry polecane są głównie dla kobiet, które mają problemy z wątrobą. Dzięki wolnemu procesowi uwalniania hormonów, organ ten nie jest zbytnio obciążany. Ogromną zaletą tego typu terapii hormonalnej jest to, że plastry wydzielają zawsze taką samą dawkę hormonów. Dzięki temu kobieta nie jest narażona na objawy związane z chwilowym brakiem odpowiedniej ich ilości – dzieje się tak w przypadku przyjmowania tabletek, które najpierw dostarczają niską ilość hormonów, która stopniowo  wzrasta.

Niestety plastrów nie mogą używać kobiety, które cierpią na nadwagę lub otyłość. Zbyt gruba tkanka tłuszczowa hamuje działanie i swobodne przenikanie hormonów przez skórę. Poza tym nie powinny ich przyjmować kobiety uskarżające się na skórne problemy alergiczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*