Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Uważam długie, zadbane włosy za symbol kobiecości. Może i mam kompleksy związane z moją figurą, z szybką i niechcianą utratą wagi, z problematyczną skórą, ale nigdy nie będę miała kompleksów w związku z włosami. Moje włosy to mój atut i +50 do pewności siebie. Nieskromnie przyznam, że ich blask i długość przyciąga wzrok i uwagę ludzi na ulicy. Czasami nawet ktoś zapyta, co takiego robię, że moje włosy tak właśnie wyglądają. Ja zaś przewrotnie odpowiadam, że nie o włosy tu chodzi, ale o skórę głowy.

Wszystko, co dzieje się ze skórą głowy: łupież, wzmożone przetłuszczanie skóry, podrażnienie, reakcja alergiczna czy uczucie ściągnięcia wpływa na włosy. Skóra z problemami za priorytet uzna zwalczenie łupieżu, nie zaś utrzymywanie włosów. Dlatego zanim zaczniemy dbać o włosy „na poważnie”, warto rozprawić się z problemami skórnymi. Nierzadko pod kontrolą kompetentnego dermatologa bądź nawet endokrynologa.

Ważne jest również zdrowe odżywianie się, dostarczanie odpowiednich składników odżywczych całemu organizmowi. Skóra, paznokcie i włosy swoją działkę otrzymują jako jedne z ostatnich. Dlatego jednym z pierwszych objawów problemów z odżywianiem są wypadające włosy i osłabione paznokcie.

Tak jak odpowiednia dieta, ważny jest także dobór odpowiednich kosmetyków i pielęgnacji. Moje włosy należą do tych mało wybrednych; są niskoporowate co oznacza, że wystarcza im mała ilość składników aktywnych – protein lub emolientów. Przy czym bardzo dobrze reagują zarówno na hydrolizowane białka oraz aminokwasy jak i na oleje. Zbyt częste używanie dużych ilości olejów powoduje, że włosy stają się gumowate, z kolei zbyt duża dawka protein je usztywnia. Najlepsza odżywka to dla mnie taka, w której znajdują się składniki z obu grup. Treściwe maski do włosów stosuję raz w tygodniu bądź rzadziej, w zależności od potrzeb. Ważne jest zachowanie równowagi i dostarczania tych składników na podstawie stanu włosów. Nie unikam w pielęgnacji także silikonów – w przypadku moich włosów to najskuteczniejsze zabezpieczenie końcówek przed rozdwajaniem się i najprostszy sposób na wzmocnienie ich połysku.

O włosy najlepiej dbać kompleksowo – od wewnątrz, stosując zdrową dietę i dbając o skórę głowy oraz od zewnątrz poprzez odpowiednio dobrane do potrzeb włosów kosmetyki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*