Kyphoplastyka, wertebroplastyka

Złamania poszczególnych elementów kręgosłupa są szczególnie częste u kobiet cierpiących na osteoporozę. Z powodu zmniejszenia grubości kości bardzo bolesne złamania zdarzają się na odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Prowadzą one do niestabilność i deformacji kręgosłupa oraz utraty wysokości. Tego typu urazy mogą również wystąpić u pacjentów z urazami kręgosłupa lub guzem osteolitycznym. W celu ustabilizowania odpowiednich obszarów i aby wypełnić puste przestrzenie, używamy kyphoplastyki będącej rozwinięciem wertebroplastyki.

Przebieg leczenia:

W klasycznej wertebroplastyce, podczas małoinwazyjnego zabiegu puste przestrzenie wypełniane są, pod wysokim ciśnieniem, cementem kostnym. Kość jest w ten sposób naprawiana a ból ulega zmniejszeniu (do 70%). Unika się w ten sposób otwartych operacji.

Podczas kyphoplastyki procedura jest inna. W znieczuleniu lokalnym wprowadzamy wysokociśnieniowy balon, który podnosi zapadnięte elementy. Po usunięciu balonu w powstałą przestrzeń wprowadza się cement. Ryzyko wypływania cementu jest tu o wiele niższe niż w przypadku wertebroplastyki. Dodatkowo, w sprzyjających warunkach udaje się zrekompensować powstałą w wyniku choroby utratę wysokości.

Czas zabiegu: 1 godzina

Pobyt w klinice: 7 dni

Niezdolność do pracy: 4 do 6 tygodni

Zdolność do prowadzenia pojazdów: po 4 tygodniach

Sport: pływanie, natychmiast po zabiegu, jazda na rowerze po 6 tygodniach, golf i tenis po 10 tygodniach

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*