Obraz kobiety

W ilustrowanych książkach dla dzieci kobiety są przedstawiane jako słabe, uległe i zależne od mężczyzn – wskazują wyniki analizy Claire Etaugh z Bradley University w Peoria w amerykańskim stanie Illinois.

Wyniki swoich badań Etaugh przedstawiła w Londynie na Europejskim Kongresie Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego (British Psychological Society''s European Congress of Psychology).

Badaczka przeanalizowała treść 20 obrazkowych książek dla dzieci z lat 70. 80. i 90. Okazało się, że w porównaniu z książkami z lat 40., w których postaci kobiece były prawie nieobecne, nastąpiła wyraźna zmiana. W analizowanych książkach głównymi bohaterami tak samo często są osoby płci żeńskiej jak męskiej.

Portrety kobiet są jednak bardzo stereotypowe – autorzy przedstawiają je jako słabe i uległe. Przykłady kobiet, którym nadawane są cechy zarówno stereotypowo "kobiece" jak i stereotypowo "męskie", są bardzo nieliczne.

"Nasze analizy wskazują, że 85 proc. książek obrazkowych z lat 70. 80. i 90. pokazuje kobiety stereotypowo" – mówiła Etaugh.

"Taki skrzywiony obraz kobiety ma swoją kontynuację w podręcznikach szkolnych i programach telewizyjnych. Przekaz ten stale wpływa na zachowanie dziewcząt w późniejszym wieku – zachowania androgyniczne są akceptowane u dziewcząt we wczesnej młodości ale w dorosłym życiu przejmują one stereotypowe +kobiece+ role" – komentuje Etaugh.

Jedyne kobiety, które w książkach obrazkowych mają więcej cech określanych jako "męskie" (m.in. siła fizyczna i psychiczna), są tzw. złymi charakterami, na przykład czarownicami.

Etaugh zastosowała swoją analizę również do popularnej serii książek o Harrym Potterze brytyjskiej pisarki J. K. Rowling, choć nie zaliczają się one do kategorii książek obrazkowych i są przeznaczone dla starszych dzieci.

W książce Rowling nauczycielki ze szkoły w Hogwarts, w której czarownice uczą się zdobywać nadprzyrodzone zdolności, są dziwne ale bardzo kompetentne. "Wydaje się więc, że jedynym sposobem na to, by postać kobieca w bajkach miała konkretne kompetencje, jest zaopatrzenie ją dodatkowo w siły nadprzyrodzone" – komentuje Etaugh. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*