Po co nam peeling

Pragnąc, aby nasze ciało wyglądało promiennie, było gładkie i miłe w dotyku warto sięgnąć po peeling. Wiele kobiet pomija jego wykonanie, tymczasem dzięki niemu pozbywamy się martwego naskórka i ułatwiamy przedostanie się cennych składników aktywnych z innych preparatów pielęgnacyjnych w głąb skóry.

Skóra regeneruje się a warstwa rozrodcza, znajdująca się najgłębiej, systematycznie produkuje nowe komórki, które zmieniają swoje położenie przechodząc w kierunku wierzchniej warstwy rogowej naskórka. Chronią one skórę przed przesuszeniem, produkując płaszcz lipidowy. Kiedy spełnią swoje zadanie, obumierają, tworząc warstwę rogową, która musi być usunięta. W ich miejscu pojawiają się nowe komórki.
Do około 30. roku życia proces ten trwa 28 dni, następnie wydłuża się. Niekorzystnie na niego działa stres, palenie papierosów, przemęczenie, brak snu, co ma miejsce, jeśli nasza skóra jest szara, szorstka i zmęczona. Wtedy warto wykonać peeling całej powierzchni ciała.

Zalety peelingu

Kiedy skóra zostanie oczyszczona z martwego naskórka, młode komórki ukazują się szybciej, dzięki czemu skóra będzie gładsza i ładniejsza. Podczas wykonywania peelingu, pobudzone zostaje krążenie krwi, wobec czego zwiększa się ilość produkowanych włókien kolagenu i elastyny, co dodatkowo poprawia kolor i jędrność skóry. Zastosowanie tego specyfiku oczyszcza skórę i zmniejsza produkcję sebum, wobec czego poprawia się wygląd i stan skóry. Dzięki temu, iż skóra jest oczyszczona i pozbawiona martwych komórek, substancje aktywne z kremów, maseczek, żeli czy balsamów do ciała łatwiej wnikają w głąb skóry. Dzięki temu zabiegowi skóra jest gładka, odprężona, ukrwiona, sprężysta, jędrna, należycie odżywiona.

Rodzaje peelingów

Na rynku dostępnych jest wiele peelingów, przy czym należy wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym potrzebom oraz skórze.

Peeling ziarnisty
Peelingi ziarniste są najpopularniejszym rodzajem peelingów. Martwą warstwę naskórka usuwa się po jego nałożeniu i mechanicznym pocieraniu skóry. Substancjami ścierającymi są tu ziarenka w postaci zmielonych pestek owoców, łupin orzechów czy nasion.
Dla skóry delikatnej i skłonnej do podrażnień zalecane są nieco łagodniejsze peelingi zawierające drobinki pochodzenia naturalnego. Ten rodzaj peelingu należy aplikować na oczyszczoną skórę i masować ciało kolistymi ruchami. Po tym zabiegu konieczne jest dokładne spłukanie ciała wodą.
Peelingi mechaniczne polecane są do skóry normalnej i tłustej, jednak pozbawionej ropnych wyprysków.

Peelingi enzymatyczne
Łagodniejsza postać peelingów to peelingi enzymatyczne, doskonałe dla cery naczynkowej, suchej i wrażliwej. W ich składzie znajdują się enzymy stanowiące wyciągi z owoców i ziół, alfa-hydroksykwasy lub kwasy owocowe, których zadaniem jest niszczenie a następnie rozpuszczanie wiązań chemicznych znajdujących się między naskórku.
Peeling enzymatyczny należy nanieść równomiernie na oczyszczoną skórę i pozostawić na 10-15 minut, jak maseczkę.

Peelingi gommage
Peeling gommage to kolejny rodzaj peelingu, będący idealnym preparatem usuwającym martwy naskórek w przypadku cery wrażliwej, delikatnej i skłonnej do alergii. Stanowi on połączenie dwóch poprzednich peelingów, w związku z czym w ich składzie znajdują się często delikatne drobinki ścierające oraz enzymy. Aplikuje się je na skórę i pozostawia na 10-15 minut. W tym czasie peeling gommage zastyga i należy go usunąć na zasadzie ścierania go palcami, co przypomina użycie gumki do mazania.

Po zastosowaniu każdego rodzaju peelingu zaleca się nałożenie maseczki, bowiem skóra pozbawiona martwego naskórka lepiej wchłania cenne składniki odżywcze.

Pelling na gładkie ciało

Zastosowania peelingu wymaga nie tylko sama twarz, ale całe ciało. Każdego dnia można stosować peelingujący żel pod prysznic, jednak raz w tygodniu powinniśmy sięgnąć po ziarnisty peeling, który pozwoli nam osiągnąć świetny rezultat.
Peeling do ciała zawiera drobinki znacznie grubsze, aniżeli te zawarte w peelingu do twarzy. Popularnymi składnikami są zmielone pestki owoców, łupiny orzechów, niekiedy też piasek czy kryształki soli morskiej lub cukru.
Peeling należy wykonywać raz w tygodniu po wcześniejszym umyciu skóry. Preparat ten wymaga aplikacji na wilgotną skórę i delikatnego masowania od stóp ku górze. Miejsca, gdzie skóra jest grubsza, a więc na łokciach, kolanach i udach należy masować mocniej, natomiast tam, gdzie jest delikatna, znacznie łagodniej. Do skóry twarzy, szyi i dekoltu zaleca się zastosowanie peelingu drobnoziarnistego.

Peeling w profesjonalnych gabinetach

Jeśli chcemy, aby peeling został wykonany profesjonalnie, można zdecydować się na jego wykonanie w gabinecie kosmetycznym lub w gabinecie odnowy biologicznej.
Do najbardziej popularnych peelingów wykonywanych tam należą:
Peeling powierzchniowy – peeling usuwający wierzchnie warstwy naskórka. W jego składzie znajdują się nisko stężone kwasy – glikolowy i migdałowy. Polecany w celu usunięcia niewielkich przebarwień i zmian potrądzikowych.
Peeling średniogłęboki – jego działanie obejmuje warstwę ponadskórkową, czyli warstwę, gdzie naskórek łączy się ze skórą właściwą. Zabieg ten może wykonać tylko lekarz i jest oparty na kwasach TCA: trójchlorooctowym, retinowym, kojowym i witaminie C. Pod ich wpływem do działania pobudzone są fibroblasty, przez co zwiększ asię produkcja kolagenu i elastyny. Efektem tego jest spłycenie zmarszczek oraz napięta i gładka skóra.
Peeling głęboki – oparty na bazie fenolu i lasera, dociera do skóry właściwej. Ten rodzaj zabiegu może być wykonany jedynie przez lekarza. Odnowa naskórka trwa około miesiąca. Efekt wykonania peelingu głębokiego porównywany jest z liftingiem chirurgicznym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*