Różyczka

Na różyczkę chorował prawie każdy w okresie wczesnoszkolnym. Ta przenoszona drogą kropelkową choroba wirusowa jest dla dzieci zupełnie niegroźna i przechodzi łagodnie. Gorzej, jeśli trafi się kobiecie w ciąży – może spowodować uszkodzenie płodu. Całe szczęście, że jest to choroba, którą przechodzi się raz w życiu – potem organizm się na nią uodparnia.

Okres inkubacji różyczki wynosi 14-21 dni, a zakaźna jest przez 7 dni przed pojawieniem się wysypki oraz 4 dni po jej zniknięciu. Jej epidemia przypada zazwyczaj na okres wiosenny i zimowy. Stanowi jedna z najłagodniejszych chorób zakaźnych, jej przebieg może być nawet bezobjawowy.

Poza drogą kropelkową różyczką można zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym, a także przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z nosa lub gardła osoby chorej.

Objawy

• Różowa wysypka od czoła w dół całego ciała (w trakcie choroby czerwone plamki się zlewają)
• Gorączka
• Powiększenie węzłów chłonnych
• Wysypka na podniebieniu
• Nieżyt gardła

Powikłania tej choroby są rzadkie, niemniej może pojawić się zapalenie stawów czy zapalenie mózgu albo tzw. małopłytkowość, która objawia się purpurową wysypka na tle już istniejących czerwonych plamek różyczkowych.

U kobiet w ciąży moje pojawić się syndrom różyczki wrodzonej, który może spowodować śmierć lub uszkodzenie płodu, dlatego wszystkie dziewczynki w wieku 13 lat powinny zostać zaszczepione (szczepienie jest bezpłatne, widnieje w kalendarzu szczepień obowiązkowych).

Podobnie jak większości chorób zakaźnych wieku dziecięcego (jak np. odra czy ospa) różyczki się raczej nie leczy, ale powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza, żeby wykluczyć np. uczulenie. Jeśli uzna, że dziecko jest chore na różyczkę, zaleci, aby pozostało parę dni w domu (około 4). W przypadku pojawienia się gorączki można zastosować zimne okłady lub środki przeciwgorączkowe. Można też podać wapno, witaminę C, a jeśli pojawi się także ból gardła – tabletki do ssania odkażające.

Kobiecie w ciąży, która miała styczność z różyczką, zostaną przepisane gamma globuliny.

Odkrycie, ze różyczka może być groźna dla kobiet w ciąży nastąpiło w roku 1941 w Australii. Wykazano wtedy, że w dwóch pierwszych miesiącach ciąży ryzyko jest największe, w 3 trzecim duże, lecz już nie tak bardzo, a po I trymestrze różyczka przestaje być groźna dla płodu. Dzieci, których matka w I trymestrze chorowała na różyczkę, z wadami wrodzonymi, najczęściej nie przeżywają pierwszego roku życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*