Tarczyca – strategiczne miejsce w Twoim ciele.

Większość z nas nie wie, że w ogóle ją ma- przypominamy sobie o tarczycy gdy ta daje znać, że w naszym organizmie coś jest nie tak. Tarczyca jest naszym przyjacielem w walce o zdrowie. Warto więc dbać o takiego przyjaciela.

Kombinat chemiczny i miejsce szczególnie wrażliwe

Tarczyca jest jednym z większych gruczołów w organizmie człowieka, jej wielkość zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym lub okresem ciąży. Co istotne problemy tarczycowe pojawiają się zazwyczaj u kobiet. Warto więc zadbać o to, żeby tarczyca funkcjonowała sprawnie przez wiele lat. W końcu nie bez przyczyna nazywa się ją macochą wszystkich chorób. Tarczyca produkuje trzy hormony, które są niezbędnymi składnikami do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Co bardzo istotne, w okresie życia płodowego i przez pierwsze dwa lata życia wpływają znacząco na pracę mózgu. Niedobór tych hormonów może doprowadzić do kretynizmu. W późniejszym okresie niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę może doprowadzić do zahamowania wzrostu czy opóźnienia dojrzewania płciowego. Dlatego tak istotną sprawą jest dostarczanie sobie określonych składników mineralnych, które poprawią jakość funkcjonowania naszej tarczycy.

Tarczyca a ciąża

U kobiet ciąży zwiększa się ryzyko występowania chorób tarczycy. U prawie 5% ciężarnych rozwija się niedoczynność tarczycy, a u ponad 15% w pierwszym roku po porodzie pojawiają się znaczne problemy z tym gruczołem. Warto więc dbać o siebie. Ważnym i skutecznym sposobem na walkę z problemami tarczycowymi jak i sposobem zapobiegania wszelkim chorobom z nią związanym, jest stosowanie odpowiedniej diety. Istotnym staje się dostarczanie swojemu organizmowi produktów bogatych w jod. Do tej grupy należą przede wszystkim owoce morza, ryby, skorupiaki i warzywa bogate w ten składnik. Takie naturalne dostarczanie sobie składników mineralnych wpływa na szybie ich wchłanianie przez nasz organizm i pozwala dostrzec szybko rezultaty diety. Bywa niestety też tak, że kobiety w ciąży nie są w stanie przyjmować produktów bogatych w jod, ponieważ dolegliwości związane z tym okresem sprawiają, że część pokarmów jest przez nie nie przyswajana. W takim wypadku skuteczne okazuje się przyjmowanie suplementów diety bogatych w jod, wpływających na poprawne funkcjonowanie tarczycy.

Problemy z tarczycą sposobem na wakacje

Najłatwiejszym i zarazem najprzyjemniejszym sposobem na walkę z chorobami tarczycy są wakacje nad polskim morzem. Morze Bałtyckie jest miejscem, gdzie stężenie jodu w powietrzu jest bardzo wysokie, co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie gruczołu tarczycy jak i na nasze samopoczucie. Już dwutygodniowy pobyt nad morzem raz w roku sprawia, że problemy z tarczycą mogą stać się odległe, jej funkcjonowanie poprawia się, a my pieniądze zaoszczędzone na wizytach u specjalisty możemy wydawać właśnie na wakacje nad przepięknym polskim morzem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*