THZ a mężczyźni

Jeszcze do niedawna problematyka męskiego przekwitania niemal nie istniała lub była bardzo niechętnie podejmowana przez samych mężczyzn jak i przez lekarzy. Za główną przyczynę tego stanu rzecz, uważa się przede wszystkim wstyd, jaki odczuwają panowie, gdy jest mowa o procesie starzenia się.

Andropauza to pojęcie, które z medycznego punktu widzenia jest bardzo zbliżone do pojęcia menopauzy. Andropauza oznacza stan starzenia się mężczyzny, który pociąga za sobą pewne charakterystyczne zmiany w jego funkcjonowaniu.  Przekwitanie u mężczyzn związane jest przede wszystkim ze spadkiem stężenia męskiego hormonu czyli testosteronu oraz z zaburzonym rytmem jego wydzielania. Przekwitanie u mężczyzn związane jest również ze spadkiem wydzielania hormonu wzrostu.

Pociąga to za sobą pewne konsekwencje.  W przypadku mężczyzn objawy klimakterium to między innymi: pogorszenie ogólnego samopoczucia, pogorszenie pamięci oraz koncentracji, skłonność od stanów depresyjnych, nadmierna nerwowość, zaburzenia snu, zaburzenia libido, spadek masy i siły mięśniowej, łatwe męczenie się, nadmierna potliwość, osteoporoza, spadek odporności, wzrost tkanki tłuszczowej wraz z charakterystyczną zmianą jej umiejscowienia.

Wymienione powyżej objawy mogą wystąpić razem lub pojedynczo, ze zróżnicowaną intensywnością. Bardzo silne i widoczne symptomy menopauzy męskiej występuje u około 20% mężczyzn w wieku powyżej 60 roku życia.

Poza wspomnianymi oznakami andropauzy, panowie w okresie przekwitania uskarżają się na: zaburzenia erekcji, ogólne osłabienie oraz zaburzenia pamięci a ponadto niekontrolowane wybuchy agresji.

Mając na uwadze charakter, przebieg oraz niektóre symptomy męskiego przekwitania, wydaje się całkiem logicznym i racjonalnym, iż mężczyźni także mogą być leczeni hormonalnie czy za pomocą hormonalnej terapii zastępczej. W ich przypadku, leczenie polega przede wszystkim na podawaniu testosteronu w postaci specjalnych preparatów. Terapia ta może być zastosowana jedynie na postawie określonych badań. Do najważniejszych z nich zalicza się: badanie urologiczne, badanie USG, oznaczenie antygenu gruczołu krokowego a także badania, które wykluczają obecność: raka gruczołu krokowego, raka sutka czy czerwienicy prawdziwej.  W czasie terapii szalenie ważne jest jego nadzorowanie. Pacjent powinien poddawać się w czasie kuracji preparatem testosteronu badaniom kontrolnym raz na 3 miesiące. W przypadku stwierdzenia poprawy, wizyta taka jest konieczna raz na rok. W przeciwnym przypadku, mogą pojawić się negatywne efekty terapii hormonalnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*