Zagrożenia związane z nadciśnieniem

Wysokie ciśnienie krwi było tematem Światowego Dnia Zdrowia 2013 – jest stanem poważnym, ale często łatwym do zapobiegnięcia. Choroby układu krążenia są powodem prawie 50% wszystkich zgonów w Europejskim regionie WHO.

Wysokie ciśnienie krwi zostało określone przez WHO jako najbardziej rozpowszechnioną chorobę, na całym świecie. Jednak jest to stan któremu można w znacznym stopniu zapobiec poprzez monitorowanie swojego ciśnienia i dostosowanie swojej diety.

Dlaczego nadciśnienie jest poważnym problemem dla światowych organizacji?

Patrząc na stan zdrowia europy, nadciśnienie jest chorobą z poważnymi globalnymi konsekwencjami dla zdrowia regionu Europejskiego. Znane jako „cichy zabójca”, wysokie ciśnienie krwi jest groźne także dlatego, że samo w sobie u wielu ludzi nie powoduje objawów. Dlatego ludzie którzy na nie zapadli – często nie są świadomi swojego stanu, chyba że poddadzą się testom diagnostycznym. Choroby układu krążenia, do których przyczynia się wysokie ciśnienie krwi, powodują 42% wszystkich zgonów w całym Regionie Europejskim każdego roku.

Definicja nadciśnienia

Wysokie ciśnienie krwi jest diagnozowana za pomocą prostych pomiarów które wskazują, jak silnie krew naciska na ściany tętnic podczas gdy serce pompuje ją w ciele. Wysokie ciśnienie krwi podnosi prawdopodobieństwo chorób układu sercowo-naczyniowego i nerek. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, jeśli kilka kolejnych odczytów dokonanych w różnych sytuacjach konsekwentnie pokazują ciśnienie krwi wysokości ≥ 140/90 mmHg.

Czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego:

– niezdrowa, bogata w tłuszcze nasycone i sól dieta;
– nadwaga i otyłość;
– brak aktywności fizycznej;
– nadmierne spożycie alkoholu;
– palenie;
– niekontrolowany stres;
– gdy inni członkowie rodziny także borykali się z problemem wysokiego ciśnienia krwi;
– gdy osoba jest jest powyżej 65 roku życia; oraz
– choroby współistniejące, takie jak cukrzyca.

Te czynniki ryzyka są dobrze znane (a wiele z nich dotyczy stylu życia) i istnieją środki lecznicze (zmiany stylu życia i leki, jeśli to konieczne) które są skuteczne. Dlatego WHO podkreśla, że wysokie ciśnienie krwi które jest uznane jako przyczyna najbardziej niebezpiecznych chorób na świecie – jest do uniknięcia (jak określono to w Zdrowie 2020: europejskie ramy polityki wspierania działań w administracji rządowej i społeczeństwie na rzecz zdrowia.)

Zdrowie 2020 kładzie szczególny nacisk na inwestycje w zdrowie poprzez konfrontacje z unikalnymi atrybutami i wyzwaniami związanymi z każdym etapem życia. Żaden pojedynczy model działania nie może poradzić sobie z problemem wysokiego ciśnienia krwi, gdyż człowiek w każdym wieku i etapie życia spotyka się z innego rodzaju wyzwaniami, problemami i sytuacjami których rozwiązania powinny być rozpatrywane osobno, od wczesnego dzieciństwa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*