Zapytaj alergologa – początki astmy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Mam 26 lat niedawno stwierdzono u mnie początki astmy. Lekarka przepisała mi mnóstwo leków; wziewne i w tabletkach, ale po dudniowej kuracji okazało się, że coś jest nie tak. Zaczęło się od przyśpieszonego tętna po kilkunastu minutach serce waliło jak oszalale rozbolała mnie głowa i miałam wrażenie, że za moment poleci mi krew z nosa. Miałam drżenie mięśni i spocone dłonie. Po godzinie bło trochę lepiej, ale serce dalej mi się kołatało i rozsadzało mi głowę do końca dnia. Nie przerwałam leków i następnego dnia znowu wszystko się powtórzyło. Odstawiłam wszystko oprócz Cetalerginu. Następna wizytabędzie możliwa dopiero 17 maja, wcześniej poprostu nie zostanę przyjęta bo są kolejki. Ataki duszności powtarzają się, kaszel mam paskudny ale muszę czekać. W załączeniu przesyam grafik moich leków i bardzo proszę orzeczową poradę, bo zaczynam się bać o siebie. Jestem młoda i niechciałabym zbyt szybko rozstawać się z życiem. Leki wypisane mi przez lekarkę: Singular – (1-0-0) Foradil (2x dziennie), Pulmicort200mg (2×2), Cefalergin (0-0-1), Euphylini CR (0-0-1).

W pani przypadku konieczne jest pilne zgłoszenie się do lekarza. Astma jest poważną chorobą wymagającą kontrolowanego leczenia, które musi być dostosowane do stopnia ciężkości objawów klinicznych. Tak jak wszystkie leki, również te stosowane w astmie mogą powodować działania niepożądane. Jest bardzo prawdopodobne, że szybkie tętno, drżenie rąk i ból głowy są działaniami niepożądanymi Foradilu lub Euphylliny. Proponowałbym odstawić Euphyllinę, a Foradil zastąpić innym długo działającym bronchodilatatorem, np. Sereventem. Konieczne jest także uzupełnienie leczenia o lek przyjmowany w razie duszności, np. Ventolin w aerozolu. Cetalergin jest lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w alergicznym katarze nosa lub pokrzywce (nie pisze Pani nic o tych chorobach). Jeżeli choruje Pani tylko na astmę, wówczas należy zastanowić się nad dalszym przyjmowaniem tego leku. Oczywiście, opisywane przez Panią dolegliwości mogą być spowodowane przez inne choroby, np. nadciśnienie tętnicze. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że o zmianie terapii może zadecydować jedynie lekarz prowadzący po dokładnym badaniu i badaniach pomocniczych, w tym spirometrii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*